EN | DE

Co to jest druk termotransferowy? Jak działa drukarka

Druk termotransferowy cieszy się coraz większą popularnością, ze względu na swoje szerokie zastosowanie. Świetnie sprawdzi się zarówno na powierzchniach twardych i naturalnych, jak chociażby drewno, sztucznych (ceramika, materiały), a także na papierze. Co ciekawe często mamy do czynienia ze zjawiskiem porównywania druku termotransferowego z drukiem termicznym, jednakże nie zawsze możemy wybierać pomiędzy obiema technologiami, bowiem ta pierwsza ma zdecydowanie szersze zastosowanie. Co to jest druk termotransferowy? Na jakiej zasadzie działa owa drukarka? Jakie zalety druku tą metodą możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Czym jest druk termotransferowy?

Druk termotransferowy charakteryzuje się przede wszystkim tym, że uzyskuje się go w wyniku podgrzania pigmentu. Znajduje się on w taśmie termotransferowej, w drukarce. Następnie przenoszony jest na wybrany przez nas materiał, może to być chociażby folia, papier, plastik. Zdecydowanie najważniejszym elementem całej drukarki jest głowica drukująca. To właśnie ona nagrzewa się do ogromnej temperatury, dzięki czemu możliwe jest wydrukowanie etykiet i różnych kodów kreskowych.

Głowica, która się rozgrzeje, uwalnia pigment, który to nanoszony jest chwilę później na dany materiał. Druk termotransferowy cechuje się przede wszystkim tym, że jest bardzo trwały. Stosuje się dwie metody tego rozwiązania: transfer wosku lub dyfuzja barwnika. 

W jaki sposób działa drukarka termotransferowa?

Działanie drukarki termotransferowej wbrew pozorom jest stosunkowo skomplikowane. Drukarka wykonuje poszczególne nadruki przez rozstąpienie pokrycia specjalnej taśmy. W konsekwencji barwnik, który wcześniej był przyklejony, przenosi się trwale na materiał. Do najważniejszego elementu tej drukarki zaliczamy głowicę, jednak jej temperatura, prędkość ruchu, a także kilka innych parametrów zależy przede wszystkim od tego, z jakim urządzeniem mamy do czynienia.

Nie da się ukryć, że głowica jest bardzo zaawansowana technologicznie, wbudowane funkcje nadają puntom grzewczym optymalną gęstość, co pozwala na druk w określonej przez nas rozdzielczości. Najczęściej jednak mamy do czynienia z głowicami, które mają rozdzielczość wynoszącą 203 dpi, a także 300 dpi, jednak w skrajnych przypadkach stosowane są także głowice 600 dpi.

Przykładowe głowice do drukarek termotransferowych:

https://sklep.lagraf.com.pl/glowica-drukujaca-zebra-110xi3-300dpi/

https://sklep.lagraf.com.pl/glowica-drukujaca-zebra-s4m-300dpi/

https://sklep.lagraf.com.pl/glowica-drukujaca-zebra-z4mplus-z4m-z4000-300dpi/

https://sklep.lagraf.com.pl/glowica-drukujaca-zebra-zt410-zt411-600dpi/

Zalety druku termotransferowego

Drukarki termotransferowe cieszą się coraz większą popularnością, ze względu na to, iż posiadają wiele zalet. Od wszystkich innych sposobów drukowania, ten różni się przede wszystkim trwałością. Jest ona zdecydowanie wystarczająca. Wszelkie etykiety i kody kreskowe są znacznie bardziej odporne na takie czynniki jak wysokie temperatury, środki myjące, uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, wilgoć, oleje, smary, światło, a także wszelkie inne zabrudzenia. Dlatego też jest to doskonałe rozwiązanie nawet w przypadku najtrudniejszych warunków przemysłowych.

Należy pamiętać o tym, że aby proces został skutecznie przeprowadzony, zakres temperatur powinien wynosić w granicach 120-180 stopni C, dlatego też bez problemu możemy używać konopi i bawełny. Nadruk właściwie nigdy nie blaknie, a tym bardziej nie rozpada się na drobniejsze kawałki. Całość zajmuje dość mało czasu, a użytkownik nie ma właściwie żadnych ograniczeń co do przedmiotów do dekoracji.

Zastosowanie druku termotransferowego

Nadruki termotransferowe stosowane są w wielu branżach. Używa się go przykładowo do etykietowania, dzięki czemu producenci i odbiorcy mogą cieszyć się z wysokiej jakości druku, a także z odporności na uszkodzenia. Tego typu sposób drukowania stosowany jest także szeroko w branży odzieżowej. Jest to świetne rozwiązanie, aby nanieść dowolne elementy np. na koszulkach, wygląda to bardzo atrakcyjnie. Doskonale sprawdzi się na materiałach wypukłych, z nietypowymi kształtami, jak chociażby filiżanki czy kubki.

Kontakt

Zadzwoń do nas

+48 693 828 406

Napisz do nas

kontakt@ribbonttr.com

Siedziba firmy

ul. Dziuplińska 2
55-220 Miłoszyce
Wrocław

Napisz do nas!