EN | DE

Funkcje opakowań kartonowych – jak sprawić, by produkty były bezpieczne i atrakcyjne dla klienta?

Opakowanie jest ważnym aspektem dla każdej firmy zajmującej się produkcją lub sprzedażą towarów. Najczęściej wykorzystywanym do tego celu materiałem jest karton. To niepozorne na pierwszy rzut okna tworzywo jest w stanie zapewnić najlepszą ochronę towarów, a jednocześnie nie stwarza niepotrzebnych kosztów. Karton jest tani i łatwo dostępny, a dzięki temu, że można go swobodnie zadrukowywać, może być atrakcyjny również pod względem wizualnym. Jakie są najważniejsze funkcje opakowań kartonowych?

Zniwelowanie uszkodzeń

Pierwszą i najważniejszą funkcją opakowania jest ochrona produktów. Towary o różnych rozmiarach, kształtach, wadze i kruchości bez większych trudności można transportować za pomocą kartonowych pudełek. Dostępne one we wszystkich wariantach i równie dobrze mogą chronić niewielki kubek, jak i zestaw mebli ogrodowych. Karton zapobiega przewróceniu się produktów, zapewniając stabilną podstawę. Aby zmaksymalizować bezpieczeństwo, artykuły powinny być układane jeden na drugim, dzięki czemu wewnątrz opakowania nie będą miały wolnej przestrzeni, by się przemieszczać.

 

Dodatkowo opakowania kartonowe zapewniają bezpieczeństwo przed wstrząsami mechanicznymi, wibracjami, szarpnięciami itp. Dlatego są bardzo przydatne do pakowania delikatnych przedmiotów, takich jak gadżety elektroniczne, telewizory, szkło, wrażliwe meble i wiele innych.

Ochrona przed zanieczyszczeniami

Zapobieganie zanieczyszczeniom to kolejna funkcja opakowań kartonowych. Chociaż niezabezpieczony karton nie jest w stanie ochronić przed wilgocią, to jednak z powodzeniem odeprze brud, kurz i piasek. Sprawdzi się więc idealnie w przypadku kontrolowanego transportu w niewymagających warunkach. 

Warto pamiętać, że niektóre rodzaje pudełek są od wewnątrz uszczelnione i powleczone materiałem, który zapobiega przedostawaniu się powietrza i wilgoci. Dobrym przykładem mogą być tutaj opakowania soków, jednak podobny efekt można osiągnąć nawet w przypadku wielkogabarytowych towarów. Tworzywem zabezpieczającym przeważnie jest cienka folia, ale dostępne również i takie pudełka, które od środka wyścielone są np. elastycznym plastikiem.

 

Zmniejszenie kosztów

Opakowania kartonowe są najbardziej preferowanymi materiałami do wysyłki produktów. Służą do pakowania różnorodnych towarów niezależnie od ich wielkości, kształtu i wagi. Ze względu na swoją uniwersalność mogą być wykorzystywane w firmach, które oferują zarówno kilka, jak i kilkaset produktów. Zawsze znajdzie się dla nich zastosowanie, dzięki czemu nie zalegają na magazynowych półkach i nie przyczyniają się do wzrostu niepotrzebnych kosztów. Można je z powodzeniem:

✔️ ciąć,

✔️ składać,

✔️ kleić,

✔️ zszywać,

✔️ taśmować.

Dzięki tym zabiegom można osiągnąć wymagany rozmiar i kształt pudełka, nawet jeśli w danej chwili nie ma się takowego na stanie. Opakowania kartonowe okazały się więc opłacalną alternatywą w czasach, gdy koszty energii, paliwa i produkcji podnoszą się z dnia na dzień. 

Możliwość recyklingu i ponownego użycia wyróżnia opakowania kartonowe jako najbardziej uprzywilejowane opcje. Nawet jeśli wykorzystuje się grube i wzmocnione kartony, te nadal mogą być oddane do ponownego przetworzenia. Dzięki temu zyskuje nie tylko firma, ale również i środowisko naturalne. 

Dodatkowo lekka waga kartonów ułatwia przenoszenie podczas pakowania, załadunku i rozładunku, przez co pracownicy mogą szybciej wykonywać swoje obowiązki i zaoszczędzony czas przeznaczyć na ukończenie kolejnych zadań.

 

Wyróżnienie na tle innych produktów

Kartony muszą ułatwiać odróżnianie produktów między sobą. Nadruki na pudełkach pomagają uniknąć błędnych dostaw i zapobiegają zgubieniu towarów z powodu niedopatrzenia. Dodatkowo opakowania kartonowe mają lepsze możliwości zadrukowania, które obejmują takie procesy jak np. litografia, druk cyfrowy i sitodruk. Dlatego mogą być wykorzystywane jako skuteczne narzędzie marketingu i promocji marki. Firmy mogą nanosić swoje logo, informacje o produkcie, adres kontaktowy i inne dane promocyjne na pudełkach, aby były bardziej widoczne i atrakcyjniejsze dla klientów.

Sprawdź również nasz artykuł: „Taśmy termotransferowe – poznaj wymiary i rodzaje”

 

Kontakt

Zadzwoń do nas

+48 693 828 406

Napisz do nas

kontakt@ribbonttr.com

Siedziba firmy

ul. Dziuplińska 2
55-220 Miłoszyce
Wrocław

Napisz do nas!