EN | DE

Jak możesz zaoszczędzić wybierając do druku odpowiednią taśmę termotransferową?

Drukarki termotransferowe są urządzeniami często spotykanymi w różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Do ich funkcjonowania niezbędne jest zastosowanie specjalnej taśmy barwiącej. Drukarki te znalazły zastosowanie między innymi przy wydruku kodów kreskowych. Do czego jeszcze mogą one służyć? Jak wybrać odpowiednią taśmę termotransferową, która pozwoli nam dodatkowo na zaoszczędzenie pieniędzy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tym krótkim artykule.

Kilka słów o drukarkach termotransferowych

Drukarki termotransferowe to, obok drukarek termicznych, jedne z najczęściej używanych urządzeń w wielu przedsiębiorstwach przemysłowych oraz handlowych. Czym różnią się one od siebie? Przede wszystkim trwałością uzyskiwanych za ich pomocą wydruków. A to z kolei wiąże się również z różnym zastosowaniem tych urządzeń. Drukarki termiczne służą głównie do wydruku etykiet stosowanych do oznaczania towarów użytkowanych przez krótki okres czasu – na przykład żywności (głównie ze względu na dużą wrażliwość wydruków).

Wydruki te cechują się bowiem niską odpornością między innymi na promienie słoneczne oraz wilgotność. Druk uzyskiwany za pomocą drukarek termotransferowych charakteryzuje się zaś znacznie wyższym poziomem trwałości (stąd jego zastosowanie do oznaczania odzieży oraz regałów w magazynach i biurach). Drukowanie z wykorzystaniem tego sprzętu może również odbywać się na różnych materiałach (papier, folia, materiały poliestrowe). Do użytkowania drukarek termicznych wystarczy jednak zaopatrzyć się jedynie w specjalny papier termiczny, z kolei do drukarek termotransferowych konieczne będzie także zastosowanie dodatkowej, wyminnej taśmy barwiącej (termotransferowej).

 

Jakie są rodzaje taśm termotransferowych?

Na rynku dostępnych jest oczywiście mnóstwo rodzajów taśm termotransferowych. Najczęściej spotykanym podziałem tych materiałów jest rozróżenienie na następujące taśmy:

✅ żywiczne,

✅ woskowe oraz

✅ woskowo-żywiczne.

Charakteryzują się one odmiennymi właściwościami, co wiąże się oczywiście z możliwością zadruku różnego rodzaju etykiet. Żywiczna taśma termotransferowa jest przeznaczona do zadruku praktycznie wszystkich dostępnych rodzajów etykiet. Z tego też względu jest ona najdroższa spośród wszystkich taśm do drukarek termotransferowych. Jej użytkowanie nie zawsze okazuje się więc w pełni opłacalne.

 

Woskowa taśma termostransferowa jest zaś przeciwieństwem wcześniej opisanej kalki barwiącej. Jest ona bowiem najtańszą możliwą opcją dostępną na rynku. Pozwala jednak na drukowanie tylko i wyłącznie etykiet papierowych matowych. Do zadruku etykiet papierowych półbłyszczących odpowiednia zaś będzie woskowo-żywiczna taśma barwiąca. Podstawowym kolorem uzyskiwanym podczas drukowania za pomocą drukarek termotransferowych jest kolor czarny. Jednak zastosowanie kolorowej kalki barwiącej pozwala również na uzyskanie barwnego zadruku.

 

Jak wybrać taśmę termotransferową?

Wybór odpowiedniej taśmy termotransferowej ma ogromny wpływ na prawidłową pracę drukarki. Jak wybrać więc tą najlepszą? Ważne jest tu oczywiście odpowiednie dobranie długości taśmy. Jest ona bowiem zależna od wielkości używanej drukarki. Szerokość taśmy również odgrywa tutaj istotną rolę. Powinna być ona nieco szersza od etykiety. Zapewni to sprawny wydruk bez marszczenia się etykiet. Wartości tych dwóch opisanych parametrów znacznie różnią się od siebie, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z niewielką drukarką biurkową, czy też drukarką przemysłową. 

 

Wybór taśmy termotransferowej jest również uzależniony od rodzaju etykiet, które będą zadrukowywane. Jeśli planujemy więc zadruk etykiet tylko i wyłącznie papierowych matowych, warto zdecydować się na woskową taśmę termotransferową. Dlaczego? Otóż użycie inngo rodzaju kalki barwiącej byłoby zwyczajnie zdecydowanie mniej ekonomicznym rozwiązaniem. Warto więc dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniej taśmy, gdyż pozwoli to na zaoszczędzenie znacznej sumy pieniędzy.

 

Sprawdź również nasz artykuł: „Jak można wykorzystać kalki termotransferowe w handlu?”

 

Kontakt

Zadzwoń do nas

+48 693 828 406

Napisz do nas

kontakt@ribbonttr.com

Siedziba firmy

ul. Dziuplińska 2
55-220 Miłoszyce
Wrocław

Napisz do nas!