EN | DE

5 różnic między etykietami termicznymi

W obecnych czasach praktycznie każdy sklep lub miejsce świadczące usługi zleca zaprojektowanie etykiet by móc ich używać. Wtedy też pojawia się problem: jakiego rodzaju drukarek używać – termicznych czy termotransferowych? Obydwa typy urządzeń posiadają zarówno wady, jak i zalety. Przed dokonanie decyzji należy przede wszystkim dokonać analizy wszystkich odmiennych cech  etykiet i dostosować odpowiednie urządzenie dostosowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Oto 5 różnic między etykietami termicznymi a termotransferowymi.

Trwałość druku

Etykiety termotransferowe cechują się trwalszym drukiem, który świetnie sprawdzi się na produktach używanych przez długi czas. Ten typ zadruku może być wykorzystywany również na wielu rodzajach powierzchni, na przykład papierze śliskim, folii czy nawet zwykłym papierze biurowym. Jest on też odporny na nasłonecznienie oraz otarcia. Etykiet termiczne są natomiast niezwykle nietrwałe i wrażliwe na ciepło oraz słońce. Wystarczy zostawić je na kilka godzin w miejscu, gdzie temperatura jest nieco wyższa by wyblakły. Będą więc dobrym rozwiązaniem tam, gdzie niepotrzebny jest druk długotrwały. 

 

Sposób drukowania

Te dwa rodzaje etykiet różnią się także sposobem ich drukowania. Etykiety termiczne mogą być otrzymane jedynie na specjalnym rodzaju papieru termicznego, który zmienia kolor pod wpływem wysokiej temperatury i w dodatku wydruk ten może być tylko i wyłącznie monochromatyczny. Etykiety termotransferowe natomiast wykonywane są za pomocą topienia na zapewnionym wcześniej papierze specjalnej folii barwiącej do momentu całkowitego przylepienia się barwnika, co sprawia, że wydruki te są niezwykle trwałe, wytrzymałe i odporne a warunki atmosferyczne. 

 

Łatwość obsługi każdej z drukarek

Dużym plusem każdej z drukarek jest brak konieczności posiadania wyspecjalizowanej kadry potrzebnej do jej obsługi. Mimo wszystko, w tym porównaniu to drukarki termiczne wypadają znacznie lepiej. Dlaczego? Odpowiedź a to pytani jest bardzo prosta. Drukarki termiczne drukują za pomocą jednego przycisku, dodatkowo, jedyny elementem wymagającym u nich wymiany jest papier termiczny. W drukarkach termotransferowych natomiast oprócz nośnika druku, trzeba wymienić również specjalną folię barwiącą, co może być dodatkowym utrudnieniem, zwłaszcza dla kontrolerów biletów i innych pracowników używających drukarek przenośnych. 

 

Wielkość drukarki

Znaczącym plusem etykiet termicznych jest wielkość urządzeń, które wykorzystuje się do ich drukowania. Są one znacznie mniejsze niż urządzeni wykorzystywane do druku etykiet termotransferowych. Dlatego też tego rodzaju etykiety dobrze sprawdzą się na przykład przy wszelkiego rodzaju środkach transportu. Drukarki termotransferowe z kolei posiadają dodatkowe miejsce na taśmę barwiącą, a to sprawia, że są one znacząco większe i mniej mobilne. Będą więc lepszym rozwiązaniem w sklepach czy hurtowniach.

 

Koszty pojedynczego druku

Dla każdego przedsiębiorcy ważnym aspektem w drukowaniu etykiet będzie koszt pojedynczego wydruku. Etykiety termiczne, ze względu na sam proces druku, są nieco droższe. Za 1000 sztuk tego typu etykiet właściciel firmy zapłaci około 13 zł. Etykiety termotransferowe natomiast kosztują mniej, około 10 zł za 1000 sztuk. Warto jednak pamiętać, że przy wyborze etykiet termotransferowych należy zakupić dodatkowo folię barwiącą. Jednak pomimo dodatkowego produktu, drukarki termotransferowe nadal są tańsze od termicznych i mogą pozwolić na oszczędność nawet do kilku tysięcy złotych w skali roku w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. 

 

Zarówno etykiety termotransferowe, jak i termiczne mają wiele zalet oraz wad. Etykiety termiczne świetnie sprawdzą się tam, gdzie potrzeba szybkiego druku w jednym kolorze oraz kompaktowego urządzenia bez skomplikowanej budowy. Termotransferowe etykiety będą dobrym rozwiązaniem tam, gdzie potrzebny jest kolorowy i tani zadruk.

Sprawdź również nasz artykuł: „Co oferuje druk termotransferowy”

 

Kontakt

Zadzwoń do nas

+48 693 828 406

Napisz do nas

kontakt@ribbonttr.com

Siedziba firmy

ul. Dziuplińska 2
55-220 Miłoszyce
Wrocław

Napisz do nas!