EN | DE

Co oferuje druk termotransferowy?

Druk termotransferowy ma dość szerokie zastosowanie, bowiem idealnie sprawdzi się zarówno na powierzchniach twardych, jak chociażby drewno, materiały, ceramika, jak i na papierze. Pomimo, że często jest porównywany z drukiem termicznym, są to dwa odmienne pojęcia. Czym dokładnie jest druk termotransferowy? Jakie są zalety takiej technologii? Co może nam zaoferować druk termotransferowy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

 

Czym jest druk termotransferowy?

Druk termotransferowy to pewien proces drukowania, w którym oznakowanie nanoszone jest na etykietę bądź elastyczną folię. Wszystko dzieje się przy użyciu termotransferowej głowicy drukującej, a także specjalnej taśmy. Jest to technologia znakowania kontaktowego. Oznacza to, że oznakowanie powstaje w przypadku kontaktu z elastycznym opakowaniem/etykietą. Dlatego też instaluje się ją na maszynie pakującej, ewentualnie w systemie etykietującym. Zasada działania tego urządzenia nie należy do skomplikowanych.

Niezbędne informacje są przesyłane do głowicy. Następnie podgrzewane są pojedyncze punkty drukowe. Atrament, który jest zawarty w taśmie, przenoszony jest na materiał drukowy w określonym obszarze. W konsekwencji tych zdarzeń powstaje oznakowanie.

 

Jakie są zalety technologii termotransferowej?

Przede wszystkim, gdy porównamy technologię termotransferową z technologią analogową, mamy do czynienia z lepszą jakością druku w tym pierwszym przypadku. W drukarce TTO używa się głowicy, która drukuje w rozdzielczości 300 dpi, co gwarantuje oznakowanie w bardzo dobrej jakości. Co ważne, głowica nie posiada ostrych krawędzi, dzięki czemu ryzyko perforacji folii opakowania jest wyeliminowane.

Oznakowania drukowane są za pomocą technologi cyfrowej, dlatego też wszystkie ewentualne informacje są aktualizowane na bieżąco. Dlatego też, zatrzymanie całej linii produkcyjnej, w przypadku wprowadzenia nowych opakowań, nie jest konieczne.

Technologia TTO eliminuje błędy człowieka, do których może dojść w sytuacji niepoprawnego ustawienia stempli. Jako, iż drukarka TTO jest oparta na technologii cyfrowej, warto zwrócić uwagę na to, że zawiera pewien chip, który pełni funkcję zegara czasu rzeczywistego. Co to oznacza? Oczywiście informacje takie jak data, kod partii i godzina jest drukowana zmiennie, co jest ogromnym ułatwieniem. Należy także wspomnieć o tym, że komputer jest w stanie dokonywać wielu obliczeń. Są one szczególnie istotne w przypadku daty i oznaczeń typu „najlepiej spożyć przed”. Drukarki TTO są skonstruowane w taki sposób, że zmiana taśm jest błyskawiczna i łatwa. Tylko w tym przypadku technologia termotransferowa będzie musiała być zatrzymana.

 

Co może zaoferować nam druk termotransferowy?

Śmiało można powiedzieć, że druk termotransferowy sprosta wszystkim zastosowaniom, jeśli chodzi o elastyczne opakowania. Nie jest istotna prędkość, wielkość informacji, a także ich ilość. Jest to niezwykle efektywne rozwiązanie, które cechuje się niskim kosztem posiadania.

Technologia TTO oferuje przede wszystkim tanie drukowanie informacji. Można je swobodnie oprogramować i generują potrzebne dane. Dzięki głowicy o stosunkowo dużej rozdzielczości, możliwe jest zarówno drukowanie tekstu, grafiki, bieżących dat, kodów kreskowych, jak i numerów partii. Jest to także ekonomiczne rozwiązanie, bowiem odstęp między poszczególnymi wydrukowanymi elementami wynoszą jedynie 0,5 mm.

Możliwe jest także planowanie przestojów linii. Jeśli znamy dokładną liczbę oznakowań, jaką osiągamy z rolki taśmy, możemy obliczyć okres między zmianami taśmy. Jej wymiana jest bardzo prosta. Nie można zapomnieć o elastyczności w produkcji. Technologia termotransferowa gwarantuje znakowanie produktu zarówno, gdy jest nie ruchomy, jak i wtedy, gdy się porusza. Tak więc jest to doskonałe rozwiązanie, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę. 

Sprawdź również nasz artykuł „5 różnic między drukarkami termotransferowymi”

 

Kontakt

Zadzwoń do nas

+48 693 828 406

Napisz do nas

kontakt@ribbonttr.com

Siedziba firmy

ul. Dziuplińska 2
55-220 Miłoszyce
Wrocław

Napisz do nas!