EN | DE

Drukarki do etykiet logistycznych – na co zawracać uwagę przy ich wyborze?

Drukarka do etykiet jest niezbędnym narzędziem w firmach, które koncentrują swoją uwagę na handlu elektronicznym. Jest konieczna, aby wysyłać paczki oraz wydajnie i bezbłędnie znakować towar, który ma trafić do klienta. Chociaż wydaje się to proste, to niejednokrotnie może powodować problemy, które kosztują dużo czasu i pieniędzy. Właściwa drukarka może sprawić, że sprzedaż będzie szybsza, a e-commerce rozkwitnie.

Drukarka specjalistyczna czy standardowa?

W zależności od posiadanego budżetu oraz potrzeb danej firmy, można zdecydować się na skomplikowane, wielkogabarytowe drukarki lub też na ich o wiele mniejsze i łatwiejsze w obsłudze wersje. Obecnie na rynku dostępnych jest naprawdę sporo modeli, dzięki czemu dopasowanie ich do konkretnego przedsiębiorstwa nie powinno stanowić żadnego wyzwania. Warto jednak wiedzieć, na jakie aspekty zwracać uwagę, by otrzymać maszynę, która będzie oferowała najlepszy stosunek ceny do jakości wydruków.

 

✅ Zwykłe a przemysłowe

Zwykła drukarka do etykiet jest niewielkich rozmiarów i będzie idealna dla sklepów, które obsługują kilkadziesiąt zleceń dziennie. Jeśli będzie ich z kolei kilkaset lub nawet kilka tysięcy w ciągu jednego dnia, to wtedy warto zdecydować się na przemysłowy model. Nie tylko sprawi, że procesy drukowania będą szybsze, ale również zapewni wysoką jakość znakowania, co ma niemałe znaczenie w przypadku e-commerce.

 

✅ Druk termiczny a termotransferowy

Druk termiczny wykorzystuje nośniki wrażliwe na ciepło, więc nie wymaga atramentu. Jest o wiele tańszy, a dodatkowo do obsługi takiego sprzętu nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza. Problematyczne jest jednak to, że ogranicza się do papieru lub innych delikatnych materiałów, więc decydując się np. na rozszerzenie oferty, trzeba dokupić nową maszynę. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że taki druk nie przetrwa dłużej niż kilka lat i to nawet jeśli będzie na przedmiotach, które są odpowiednio przechowywane. 

Druk termotransferowy niweluje wszystkie powyższe problemy – zapewnia długotrwałe, wyraźne znakowanie na wielorakich powierzchniach, a jego jedyną wadą jest cena. Przez to, że wymaga stosowania specjalnych kalek, wzrastają przy nim koszty użytkowania.

Łatwość obsługi a stopień zaawansowania

Specjalistyczne drukarki do etykiet zapewniają mnogość funkcji, dzięki czemu można stworzyć takie wydruki, które będą idealnie pasować do różnych produktów i paczek. Często zmiana konfiguracji nie zajmuje w nich dłużej niż kilka sekund, a oprogramowanie pozwala zautomatyzować wiele procesów. Dzięki temu pracownicy mają więcej czasu na wykonywanie innych zadań, co w konsekwencji przekłada się na zmniejszenie kosztów i zwiększenie wydajności. Jednak do komfortowej obsługi takich drukarek konieczne jest przejście przynajmniej podstawowego szkolenia.

 

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób drukarka do etykiet musi być podpięta do komputera. Wiele z nich można podłączyć przez:

  • USB,
  • port szeregowy,
  • port równoległy,
  • Ethernet,
  • Wi-Fi,
  • bluetooth.

Dwie ostatnie opcje zapewniają największą swobodę i pozwalają korzystać z tego samego sprzętu w różnych miejscach: w biurze, sklepie, na magazynie.

 

Wielkość etykiet a rozmiar maszyny

Jest to tak naprawdę jedna z pierwszych rzeczy, jakie należy wziąć pod uwagę. Jeśli drukarka do etykiet ma tworzyć duże wydruki, to oczywiste jest, że będzie większa niż ta, której zadaniem będzie generowanie małych oznakowań. Łączy się to z rosnącą ceną za taki specjalistyczny sprzęt, jednak w niektórych firmach jest to obowiązkowa maszyna.

 

Jakość a prędkość drukowania

Jakość wydruku jest niezwykle ważna dla czytelności etykiet wysyłkowych, jednak gdy jest ona niepotrzebnie zbyt duża, to cierpi na tym szybkość drukowania. Warto więc zastanowić się, jaki aspekt jest najbardziej znaczący dla danej firmy. Jeśli znakowanie ma przetrwać jedynie krótki transport, który będzie się odbywał w niewymagających warunkach, to nie ma potrzeby inwestować w skomplikowane drukarki. Z kolei jeśli najważniejsza jest jakość znakowania, to zakupienie droższego sprzętu pozwoli uniknąć wielu problemów.

Sprawdź również nasz artykuł: „Jak taśmy termotransferowe mogą pomóc w logistyce Twojej firmie?”

 

Kontakt

Zadzwoń do nas

+48 728 739 000

Napisz do nas

kontakt@ribbonttr.com

Siedziba firmy

ul. Dziuplińska 2
55-220 Miłoszyce
Wrocław

Z dumą informujemy, że jesteśmy autoryzowanym partnerem Zebry i uczestniczymy w Programie Zebra Partner Connect. (sprawdź certyfikat)

blank

Odwiedź nasz oficjalny sklep

blank