EN | DE

Jak kalki termotransferowe mogą pomóc w logistyce w Twojej firmie?

Sprawne drukowanie etykiet w wielu przedsiębiorstwach handlowych oraz przemysłowych umożliwiają obecnie drukarki termotransferowe. Do ich szybkiej pracy konieczne jest jednak dobranie odpowiedniej i skutecznej kalki. Jej wybór odgrywa tutaj kluczową rolę, gdyż ściśle wiąże się z podłożem etykiet do zadruku oraz ich późniejszym zastosowaniem. Jak takie taśmy termotransferowe mogą wpłynąć na logistykę w Twojej firmie? Dowiesz się tego czytając poniższy artykuł.

Drukarki termotransferowe oraz konieczne do ich użytkowania kalki barwiące

Drukarki termotransferowe to urządzenia, które pozwalają na nanoszenie licznych informacji na etykiety. Samoprzylepne etykiety są zaś szeroko stosowane w różnych branżach, między innymi: spożywczej, odzieżowej, farmaceutycznej oraz wielu innych. Najczęściej nanoszonymi informacjami są z kolei kody kreskowe oraz różnego rodzaju grafiki.

Druk termotransferowy umożliwia ponadto uzyskiwanie etykiet o odmiennych powierzchniach. Są to przykładowo następujące powierzchnie:

✅ papier,

✅ nylon oraz

✅ folie: PP, PE, PCV.

 

Uzyskanie druku o zadowalającej jakości na wybranej powierzchni jest możliwe tylko i wyłącznie wówczas, gdy odpowiednio dobrany zostanie również rodzaj taśmy termotransferowej. Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje taśm:

żywiczne – są one przeznaczone głównie do zadruku wszystkich etykiet foliowych. Z ich pomocą można jednak zadrukowywać również powierzchnie papierowe matowe oraz półbłyszczące. Nie jest to jednak opłacalne rozwiązanie. Jest to bowiem najdroższy rodzaj kalek termotransferowych, dlatego też w celu drukowania przykładowo jedynie na powierzchniach papierowych warto sięgnąć po tańsze zamienniki.

woskowe – ich zastosowanie ogranicza się jedynie do zadruku etykiet papierowych matowych. Z tego też względu jest to najtańsza na rynku kalka termotransferowa.

woskowo-żywiczne – przeznaczone przede wszystkim do zadruku etykiet papierowych półbłyszczących. Za ich pomocą można również drukować na etykietach papierowych matowych. Jednak w tym przypadku zaleca się używanie tańszych, czyli woskowych taśm termotransferowych.

 

Dobór kalki termotransferowej

Tak, jak już wyżej wspomniano, dobór taśmy termotransferowej jest ściśle powiązany z rodzajem powierzchni zadrukowywanych etykiet. Przy doborze odpowiedniej kalki warto jednak zwrócić uwagę również na inne szczegóły. Ważna jest oczywiście długość taśmy, która jest zależna od rozmiaru użytkowanego urządzenia.

Niewielkie biurkowe drukarki termotransferowe charakteryzują się bowiem stosunkowo małą powierzchnią przeznaczoną na kalkę. Z kolei drukarki przemysłowe są w stanie zmieścić znacznie dłuższe taśmy termotransferowe. W szerokim asortymencie taśm dostępnych na rynku znaleźć można również kolorowe kalki barwiące. Umożliwiają one wydruk w innych kolorach niż kolor podstawowy – czarny. Pozwala to na tworzenie różnorodnych grafik na drukowanych etykietach.

 

Jak taśmy termotransferowe mogą wpłynąć na logistykę w Twojej firmie?

Najwięcej etykiet uzyskiwanych za pomocą drukarek termotransferowych spotkać można w rozmaitych magazynach (na przykład budowlanych) oraz centrach logistycznych lub centrach składowania stali. Powszechność zastosowania tego typu drukarek wynika z możliwości szybkiego drukowania etykiet. Ponadto druk termotransferowy charakteryzuje się dużą odpornością. Stanowi to gwarancję, że nadrukowane informacje nie ulegną zniszczeniu pod wpływem wilgoci, promieniowania UV, czy też ścierania.

Wykorzystywanie opisywanych drukarek w przedsiębiorstwach korzystnie wpływa na funkcjonowanie działu zajmującego się logistyką. Sprawne zarządzanie łańcuchem dostaw w przedsiębiorstwie oraz pomiędzy przedsiębiorstwami wymaga bowiem odpowiedniego oznaczania produktów, do którego najlepiej sprawdzają się etykiety. Wyposażone są one w warstwę silnego kleju, który umożliwia ich przyleganie do podłoża. Zapobiega to ryzyku odklejenia się takiej etykiety. Do szybkiego uzyskiwania takich etykiet potrzebne zaś są taśmy termotransferowe, dlatego też warto dobrać ich najbardziej odpowiedni rodzaj.

Sprawdź jeszcze:

Zobacz jak odpowiedni dobór kalki termotransferowej wpływa na generowanie dodatkowych oszczędności w firmie.

Jaka drukarka termotransferowa będzie najlepsza dla Twojej firmy?

 

Kontakt

Zadzwoń do nas

+48 693 828 406

Napisz do nas

kontakt@ribbonttr.com

Siedziba firmy

ul. Dziuplińska 2
55-220 Miłoszyce
Wrocław

Napisz do nas!