EN | DE

Folia stretch czy pre-stretch – która z nich jest lepsza dla Twojej firmy?

Wybierając metodę i narzędzia do pakowania towarów przede wszystkim zwraca się uwagę na trwałość i cenę wykorzystywanych materiałów. Nie bez znaczenia jest również to, ile zajmują one powierzchni magazynowej i do jakich produktów można je zastosować. Z tego powodu z pozoru identyczne folie stretch i pre-stretch mogą sprawdzić się w zupełnie inny sposób w różnych firmach.

Czym różni się folia stretch od pre-stretch?

Folia stretch to niezwykle elastyczny materiał z tworzywa sztucznego, który jest rozciągany wokół różnych produktów (zarówno niewielkich pudełek, jak i ogromnych ładunków) do wysyłki i transportu. Elastyczność folii zabezpiecza towary przed wilgocią oraz urazami mechanicznymi i zapewnia ich ścisłe związanie. Istnieje wiele różnych rodzajów folii stretch, a jednym z nich jest właśnie pre-stretch. 

Folia pre-stretch powstaje, gdy jej pierwotna forma zostaje rozciągnięta w pobliżu punktu zerwania, a następnie nawinięta na rolki. Folia jest zazwyczaj wstępnie przedłużana od 50% do nawet 300%, dlatego jest o wiele cieńsza niż jej tradycyjna wersja. Takie rozwiązanie pozwala na wygenerowanie znacznych oszczędności, jednak nie jest pozbawione wad.

 

Co opłaca się bardziej?

Na pierwszy rzut oka bardziej ekonomiczną opcją wydaje się zastosowanie folii pre-stretch. Z takiej samej ilości materiału możliwe jest zapakowanie do trzech razy więcej ładunków w porównaniu ze zwykłą folią stretch. Dodatkowo samo tworzywo jest już niezwykle tanie, a rozciągnięcie go tylko potęguje zyski i jednocześnie umożliwia prawidłowe i zazwyczaj wystarczające zabezpieczenie towarów. 

Maszyny obsługujące obydwa materiały są dość atrakcyjne cenowo i często mogą sobie na nie pozwolić nawet nowopowstałe firmy. Owijarki pobierają mało energii w porównaniu np. z systemami obkurczającymi, dlatego są dobrą opcją, gdy nie trzeba stosować specjalistycznych metod pakowania.

 

Czy zawsze wygrywa pre-stretch?

Folie pre-stretch są o wiele cieńsze, jednak to nie znaczy, że nie zapewniają odpowiedniej ochrony. Kluczem jest tu jednak zrozumienie, że nie nadają się one do wszystkich typów ładunków. Zwykła folia stretch niekiedy może okazać się bardziej efektywnym wyborem, ponieważ do zabezpieczenia towarów nie będzie trzeba używać wielu warstw elastycznego tworzywa. Dlatego zanim podejmie się decyzje o wyborze jednej z tych dwóch metod, warto zwrócić uwagę na:

✔️ Odporność folii na przebicie i rozdarcie,

✔️ warunki, w jakich będą przechowywane pakunki,

✔️ wykorzystywane sposoby transportu,

✔️ ilość, kształt i wielkość ładunków.

 

W rzeczywistości folia pre-stretch nie zawsze przynosi oszczędności netto. Zmniejszenie jej grubości powoduje utratę ochrony z powodu zwiększonej ilości pęknięć. Ponieważ znalezienie przyczyn takiego zjawiska jest czasochłonne, operatorzy często pozbywają się ich po prostu przez zmniejszenie naprężenia zastosowanego w owijarce. W związku z tym konieczne jest nałożenie większej liczby warstw folii pre-stretch w celu stworzenia wystarczającej ochrony.

 

Co wybrać?

Większość folii stretch jest obecnie konstruowana w sposób, który zapewnia wygodne wstępne rozciąganie nawet do 300%. Jednak przy zastosowaniu aż takich wartości można doświadczyć więcej przerw i pęknięć szczególnie na krawędziach i w rogach pakunków, gdzie napięcie wzrasta w większości systemów owijania folią. 

Zarówno zwykła, jak i folia pre-stretch mogą się sprawdzić w każdej firmie. Ryzyko polega na tym, że oszczędności osiągnięte dzięki ekstremalnemu rozciągnięciu mogą zostać utracone na uszkodzonym materiale lub – co znacznie gorsze – na nieodpowiednio zabezpieczonym pakunku.

 

Firmy powinny więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka trwałość jest konieczna, aby nawet przy wymagającym transporcie ich towar pozostał nienaruszony? Jeśli ładunki mają standardowe wymiary i będą musiały przejechać do kilkuset kilometrów równą drogą, to pre-stretch wydaje się optymalny. Z kolei jeśli warunki przewozowe nie są idealne, a produkty wymagają większej ochrony, wtedy warto zdecydować się na tradycyjną folię stretch.

Sprawdź również nasz artykuł: „Jak etykiety samoprzylepne przyspieszą funkcjonowanie Twojej firmy?”

 

Kontakt

Zadzwoń do nas

+48 693 828 406

Napisz do nas

kontakt@ribbonttr.com

Siedziba firmy

ul. Dziuplińska 2
55-220 Miłoszyce
Wrocław

Napisz do nas!