EN | DE

Jak opakowania wpływają na kreowanie wizerunku marki?

Projektowanie opakowań jest kluczowym elementem w budowaniu wizerunku i tożsamości marki. Niezależnie od tego, czy jest to produkt skierowany do wąskiego grona odbiorców, czy artykuł codziennego użytku, to jego wygląd ma ogromne znaczenie podczas dokonywania wyborów przez konsumentów.

Projekt opakowania i wizerunek marki

Współczesny klient ma wysokie wymagania i ważna jest dla niego:

✔️ dbałość o szczegóły,

✔️ wygląd popakowania,

✔️ jakość produktu,

✔️ profesjonalna obsługa,

✔️ szybkość realizacji zamówienia,

✔️ indywidualne podejście.

 

Chce wydawać swoje pieniądze na coś, co jest wysokiej jakości, a jednocześnie dobrze wygląda. Jeśli produkt lub marka jest liderem w branży, projekt opakowania (zarówno drogich, luksusowych perfum, jak i wielkich wiader z farbami) powinien odzwierciedlać tę pozycję. Nieskazitelny druk, charakterystyczny design, który wspiera strategię marki oraz unikalne materiały, mogą pomóc zaangażować użytkowników i wyróżnić markę na dzisiejszych zatłoczonych rynkach. 

Przykładem mogą być tu duże dyskonty i markety, które w ostatnich latach obok swoich linii niezwykle tanich produktów wypuściły też te droższe, bardziej prestiżowe. I chociaż obie kategorie oznaczone są tym samym logo, to w pierwszym przypadku jest ono bardzo proste, a samo opakowanie pozbawione kolorów i obrazów. Drugi wariant z kolei można nazwać spektakularnym – posiada złote zdobienia, elementy 3D, przemawiające do wyobraźni zdjęcia. Już jedno porównanie tych opakowań pozwala stwierdzić konsumentowi, że druga opcja jest lepsza od pierwszej, więc warto wydać na nią pieniądze.

 

Budowanie relacji z klientami

Opakowanie stanowi kluczowy element budowania relacji między marką a klientem, w niektórych przypadkach na długo po sprzedaży. Na przykład opakowanie produktów takich jak pasta do zębów lub napoje oferowane w biurach określają to, jak marka jest postrzegana za każdym razem, gdy ktoś sięga po dany artykuł. Konsumenci często nieświadomie zadają sobie wtedy pytania o estetyczność i funkcjonalność konkretnych opakowań. Pozytywne wrażenia użytkowników mogą zachęcać do lojalności, a nawet zwiększyć kwotę, jaką są skłonni zapłacić za produkt.

 

Opakowania a kreowanie wizerunku marki on-line

Największy na świecie sklep internetowy przeprowadził w 2018 roku badanie, z którego wynikało, że  ponad trzydzieści procent kupujących online twierdzi, że opakowanie wpływa na ich postrzeganie sprzedawcy lub marki. Kolejne dwadzieścia procent konsumentów było zdania, że nieestetyczne opakowanie może zdecydować o zrezygnowaniu z zamówienia, szczególnie jeśli chcieli kupić produkt luksusowy. Większość ankietowanych miała wrażenie, że przy otwieraniu zamówień, których wygląd zbudza pozytywne odczucia, cały proces zakupów wydaje się przyjemniejszy i chętniej go powtórzą.

 

Prawie czterdzieści procent konsumentów uważało, że ​​opakowanie premium ma kluczowe znaczenie w przypadku m.in.:

✔️ specjalistycznych artykułów spożywczych,

✔️ kosmetyków,

✔️ elektroniki,

✔️ biżuterii,

✔️ drogiej odzieży,

✔️ dzieł sztuki.

 

Profesjonale podejście

Obecnie założenie firmy nie stanowi większego wyzwania i codziennie powstaje tysiące nowych przedsiębiorstw. To, co odróżnia je od siebie, to zainwestowany czas i pieniądze na budowanie marki. Profesjonalne podejście do klienta odzwierciedla się nawet w opakowaniach produktów. Dobry projekt ułatwia znalezienie najważniejszych informacji i sprawia, że konsument dokładnie wie, na co się decyduje. To przyczynia się również do zwiększenia sprzedaży.

 

Wygląd i stan produktu, gdy dociera do klienta, wpływa na jego postrzeganie marki. Jeśli opakowanie jest rozdarte, zmiażdżone lub w inny sposób wadliwe, nie zyska zaufania. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy jest to pudełko płatków śniadaniowych, puszka owoców, tubka kleju czy kaseta z tonerem. Dlatego w dążeniu do zaprojektowania wyjątkowego opakowania wyróżniającego się na tle konkurencji ważne jest, aby nie poświęcać funkcji ze względu na estetykę. Oba czynniki są krytyczne.

Sprawdź również nasz artykuł: „Poznaj zalety druku cyfrowego”

 

Kontakt

Zadzwoń do nas

+48 693 828 406

Napisz do nas

kontakt@ribbonttr.com

Siedziba firmy

ul. Dziuplińska 2
55-220 Miłoszyce
Wrocław

Napisz do nas!