EN | DE

Poznaj zalety druku cyfrowego – to może odmienić Twoją firmę!

Technologia cyfrowa towarzyszy nam obecnie praktycznie na każdym kroku. Telewizja cyfrowa, kopie danych, czy też cyfrowe aparaty fotograficzne wykorzystywane są przez nas dosłownie na co dzień. Może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale technologia cyfrowa jest również stosowana w drukarniach. Jakie zalety posiadają urządzenia wykorzystujące tę nowoczesną technologię? I dlaczego warto zaopatrzyć w nie swoją firmę? Odpowiedzi na te pytania udzieli poniższy artykuł.

Jak działa druk cyfrowy?

 

Obraz w metodzie druku cyfrowego tworzony jest bezpośrednio na podstawie danych przesyłanych z komputera. Nie ma więc konieczności używania nośników pośrednich oraz form drukarskich. Z tego względu czas realizacji tej metody druku jest stosunkowo krótki. Istnieje wiele metod druku cyfrowego. Najbardziej powszechna technika tego rodzaju druku bardzo przypomina sposób pracy drukarki laserowej. Na czym ona polega? Na podstawie danych przesłanych z komputera modulowana jest wiązka laserowa, która naświetla kręcący się cylinder (fotoreceptor) naładowany elektrostatycznie. Fotoreceptor ten jest pokryty odpowiednim materiałem światłoczułym. Toner, który zmieszany jest ze sproszkowanym ferromagnetykiem (zazwyczaj jest to żelazo) przykleja się następnie do cylindra w miejscach wcześniej naświetlonych przez laser.

Ostatnim etapem jest przeniesienie proszku barwiącego (toner) na zadrukowywane podłoże oraz zespolenie termiczne. Istnieje wiele materiałów, które mogą być zadrukowywane z wykorzystaniem opisywanej metody. Otóż są to głównie: papier, folia przezroczysta lub barwiona, a także papier samoprzylepny. Mimo tego, że metoda ta może wydawać się skomplikowana, w praktyce jest ona bardzo szybka.

 

Poznaj zalety drukarek cyfrowych

Druk cyfrowy posiada wiele zalet. Poniżej przedstawione zostały niektóre z nich:

✅krótka faza przygotowawcza – projekt w formie cyfrowej nie musi być dodatkowo obrabiany. Nie ma również konieczności montowania specjalnych form. Dzięki temu czas pomiędzy wykonaniem dwóch różnych wydruków jest bardzo krótki.

✅ krótki czas druku – sam proces drukowania również jest bardzo szybki. Typowe maszyny do druku cyfrowego charakteryzują się zazwyczaj szybkością wydruku w przedziale od kilku do około 200 stron A4 na minutę.

✅wysoka precyzja – nanoszenie obrazu przez laser na fotoreceptor charakteryzuje się niezwykłą dokładnością. Nie bez powodu mówi się więc, że rozdzielczość jest domeną druku cyfrowego. Metoda ta pozwala na uzyskanie bardzo ostrych i wyraźnych elementów na wydruku (nawet tych najmniejszych). Druk cyfrowy stanowi więc gwarancję wysokiej jakości, która widoczna jest nie tylko w przypadku wydruków kolorowych, ale również nawet w przypadku samego czarnego tekstu.

✅niskie koszty – krótka faza przygotowawcza przekłada się również na koszty związane z usługą druku cyfrowego. Jest on więc stosunkowo tani w porównaniu do innych metod. Koszt zastosowania tej metody wydruku zależy bowiem wyłącznie od wielkości nakładu. Z kolei w przypadku druku offsetowego konieczne jest również pokrycie kosztów przygotowania formy drukowej.

✅szybka wymiana tonerów – w przypadku druku cyfrowego nie ma konieczności mycia zespołów farbowych w sytuacji wymiany kolorów (tak jak dla druku offsetowego).

 

 

Ogromną zaletą jest również możliwość spersonalizowania wydruku. Ze względu na krótki czas przygotowywania próbek możliwe jest na przykład sprawne drukowanie zaproszeń ślubnych. Metoda ta jest obecnie bardzo często wykorzystywana właśnie w tym celu, głównie ze względu na możliwość zmian dowolnych elementów graficznych lub tekstowych dla każdej kolejnej odbitki.

Wiele firm korzysta z tej metody również z powodu sprawnego nadawania każdej odbitce indywidualnego numeru seryjnego, co w ich działalności jest bardzo przydatne. Ze względu na tak liczne zalety druku cyfrowego warto więc zacząć stosować tę metodę w swoim przedsiębiorstwie. Pozwoli ona nie tylko na uzyskiwanie wydruków doskonałej jakości, ale również obniżenie kosztów.

Sprawdź również jak kalki termotransferową pomogą Ci zachować ciągłość dostaw.

Kontakt

Zadzwoń do nas

+48 693 828 406

Napisz do nas

kontakt@ribbonttr.com

Siedziba firmy

ul. Dziuplińska 2
55-220 Miłoszyce
Wrocław

Napisz do nas!