EN | DE

Jak wybrać taśmę termotransferową?

Taśma transferowa, zwana też ribbonem, to jeden z podstawowych materiałów eksploatacyjnych. Jest ona przeznaczona do termotransferowej drukarki. Odpowiednio dobrana, zarówno do rodzaju etykiet, jak i maszyny drukującej, stanie się doskonałym nośnikiem barwnika. Jednak wielu użytkowników ma problem z odpowiednim doborem taśmy termotransferowej, do rodzaju drukarki, jakim dysponuje. Rodzajów taśm jest kilka, każda służy innym etykietom i urządzeniom. Jak zatem wybrać tą odpowiednią?

Taśmy barwiące i ich rodzaje

To jeden z parametrów, z którymi musimy się zapoznać, przede wszystkim po to, by wiedzieć jaki rodzaj taśmy, sprawdzi się najlepiej w przypadku realizacji naszych celów. Każdy rodzaj taśmy znajdzie inne zastosowanie, a także wyróżnia się innymi właściwościami. Nadrukujemy na nich różne rodzaje etykiet. Zasadniczo taśmy termotransferowe dzielą się na:

  • taśma termotransferowa woskowa – ten rodzaj, posłuży nam w przypadku etykiet papierowych, o matowym wykończeniu. W przypadku innego rodzaju etykiet, nadruk będzie się rozmazywał i ścierał. Przy etykietach papierowych, barwnik będzie trwalszy i odporniejszy. Warto dodać, że ten rodzaj taśm, jest jednym z najtańszych na rynku.
  • taśma termotransferowa żywiczna –  ten rodzaj taśmy, sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju etykiet. Bez znaczenia czy są one foliowe, czy papierowe. Dzięki niej możliwe jest wykończenie zarówno matowe, błyszczące, jak i półbłyszczące. Nie wpłynie to na jakość nadruku, który będzie trwały. Będzie on również odporny na warunki atmosferyczne. Jest to najdroższy rodzaj taśmy oferowany przez rynek. Więc w przypadku papierowych etykiet, możemy wybrać taśmę woskową, która jest o wiele tańsza.
  • taśma barwiąca woskowo żywiczna – ją zastosować możemy w przypadku etykiet foliowych, półbłyszczących. Nie należy ona do najtańszych na rynku, więc podobnie jak w poprzednim przypadku, do etykiet papierowych, wykorzystajmy tańsze rozwiązanie.

 

Odpowiedni rozmiar

Taśmy termotransferowe mają różne rozmiary, które powinniśmy dopasować do etykiet, jakie zamierzamy nadrukować. Pamiętajmy, niezależnie od rodzaju wybranej taśmy, by jej szerokość lekko przekraczała szerokość etykiety. Unikniemy wtedy problemów spowodowanych nieestetycznym marszczeniem się, a także zadbamy o to, by nadruk był wykonany prawidłowo, bez zniekształceń. Kolejnym parametrem taśmy jest jej długość. Musimy ją dostosować do specyfikacji drukarki.

Producent urządzenia zwykle umieszcza informację, o maksymalnej długości taśmy w nawoju. Długości taśmy, zależą więc od niego, przedstawia się to następująco:

  • dla drukarek biurowych zwykle taśma termotransferowa ma długość 74 m.
  • dla drukarek przemysłowych mamy do wyboru 300 m i 450 m.

Pamiętajmy, żeby najpierw dobrze zapoznać się ze specyfikacją drukarki. Z wytycznych producenta, oprócz maksymalnej długości taśmy w nawoju, odczytamy także:

  • szerokość drukowania – określa on szerokość gilzy. Nawija się na nią taśmę termotransferową. Najpopularniejsze są obecnie drukarki 4 calowe- o rozmiarze gilzy S.
  • średnicę gilzy – to już zależy ściśle od modelu drukarki. Występują one w rozmiarze 0.5 cala, jak i 1 cal.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że szerokość gilzy, nie zawsze określa szerokość taśmy termotransferowej. Wszystko zależy wtedy od rodzaju etykiet. Jeśli gilza jest rozstawiona na np. 3 cale, ale potrzebujemy wydrukować mniejsze etykiety, możemy śmiało wykorzystać taśmę, o mniejszej szerokości od rolki, na którą jest nawijana. Nie wpłynie to na jakość nadruku, ani na jego trwałość. Oczywiście, jeśli odpowiednio dostosujemy na początku rodzaj taśmy termotransferowej. Dobór tego produktu nie jest łatwy, potrzeba odpowiedniej wiedzy, a także rozeznania w ofercie dostępnej na rynku.

Sprawdź także czym różni się zadruk termiczny a termotransferowy.

Kontakt

Zadzwoń do nas

+48 728 739 000

Napisz do nas

kontakt@ribbonttr.com

Siedziba firmy

ul. Dziuplińska 2
55-220 Miłoszyce
Wrocław

Z dumą informujemy, że jesteśmy autoryzowanym partnerem Zebry i uczestniczymy w Programie Zebra Partner Connect. (sprawdź certyfikat)

blank

Odwiedź nasz oficjalny sklep

blank