EN | DE

Zastanawiasz się czym różni się zadruk termiczny, a termotransferowy?

Chcąc dokonać odpowiedniego wyboru drukarki etykiet należy rozważyć wiele parametrów, które będą miały kluczowe znacznie podczas procesu ich produkcji. Dlatego też powstały dwa typy drukarek etykiet, jakimi są drukarka termiczna oraz termotransferowa. Warto zatem wiedzieć, na czym polega działanie każdej z nich, jakie są różnice, i która może okazać się bardziej trafnym wyborem. Pozwoli to na uniknięcie zbędnych kosztów oraz konieczności wymiany drukarki na bardziej odpowiednią.

Czym jest i jak działa drukarka termiczna?

Drukarka termiczna, stanowi rodzaj drukarki, który jest sprawdzony i działa jedynie na specjalnym rodzaju etykiet. Ich działanie polega przede wszystkim na zmianie barwy etykiety ze względu na użycie bardzo wysokiej temperatury podczas drukowania. Zmianę barwy można bez problemu uzyskać poprzez użycie specjalnie zaprojektowanej głowicy termicznej, która jest złożona z kolei z matrycy igieł. Drukowanie etykiet w tym wypadku następuje poprzez nacisk sprężyny na głowicę. Po kontakcie z papierem termicznym głowica pozostawia zaczernione punkty, dzięki czemu na etykiecie pojawia się kod kreskowy oraz napis.

Drukarka termiczna zaliczana jest do drukarek mozaikowych. Należy jednak pamiętać, że można jej używać wyłącznie do druku na papierze termicznym, który jest odporny na działanie wysokich temperatur i nie można jednocześnie używać innego rodzaju etykiet. Co więcej, należy mieć również na uwadze, że pod wypływem promieniowania słonecznego, czyli takich czynników jak światło słoneczne czy też wysoka temperatura zadruk na etykiecie posiada tendencję do zanikania. Dlatego też wystawienie etykiety z druku termicznego na długotrwałe działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych może doprowadzić do jej trwałego całkowitego lub częściowego zaniku.

W jaki sposób działa drukarka termotransferowa?

Innym rodzajem drukarki etykiet jest drukarka termotransferowa. Jej działanie polega z kolei na roztopieniu taśmy barwiącej na etykiecie za pomocą wysokiej temperatury. Barwnik, który występuje w kalce termotransferowej jest umieszczany na zadrukowanej etykiecie, przez co powstała nazwa „termotransferowa”. Główną zaletą użycia drukarki termotransferowej jest fakt, iż można tutaj użyć zarówno etykiety papierowe, jak i foliowe. Co więcej zadruk obecny na tej etykiecie nie wykazuje się podatnością na czynniki zewnętrzne takie jak światło słoneczne, wysoka temperatura czy promieniowanie UV. Przykładowe, popularne drukarki termtoransferowe:

https://sklep.lagraf.com.pl/drukarka-tsc-te-200-203-dpi/

https://sklep.lagraf.com.pl/drukarka-godex-g500-203-dpi/

Dodatkowym czynnikiem, który sprawia, iż drukarka termontransferowa to dobry wybór to szeroki wybór tego typu drukarek. Na rynku i w Internecie można znaleźć wiele drukarek termotransferowych, które przeważnie są w porównywalnych cenach do drukarek termicznych.

Która drukarka będzie lepszym wyborem?

Bardzo często dosyć ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj drukarki będzie lepszym wyborem. Kluczowym czynnikiem, który decyduje o jej wyborze stanowi przeznaczenie użycia takiej drukarki. Kolejnym czynnikiem jest stwierdzenie faktu, czy dana drukarka ma służyć do oznakowania wyłącznie listów przewozowych, które z reguły nie są wystawione na długotrwałe przebywanie w niekorzystnych warunkach. Jeśli drukarka ma być przeznaczona wyłącznie do drukowania etykiet i kodów kreskowych na nich, które nie są wystawione na długotrwałe działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór drukarki termicznej.

Z kolei w przypadku gdy etykiety muszą być odporne na takie czynniki jak zmywanie, silne pocieranie lub inne niekorzystne czynniki warto zastanowić się nad wyborem drukarki termotransferowej. Wówczas można być pewnym, że pomimo niekorzystnych warunków zewnętrznych zadruk będzie dobrze widoczny i nie ma obaw przed jego zniknięciem. Dodatkowo w przypadku drukarki termotransferowej można używać różnego rodzaju etykiet zarówno papierowych, jak i foliowych. To sprawia, że drukarki termotransferowe mają uniwersalny charakter użycia i dzięki temu mogą się okazać lepszym wyborem w odróżnieniu od drukarek termicznych.

Jeśli zastanawiasz się jak wybrać odpowiednią taśmę termotransferową, to sprawdź ten artykuł.

Zobacz także jak kalki termotransferową mogą pomóc w logistyce.

Kontakt

Zadzwoń do nas

+48 693 828 406

Napisz do nas

kontakt@ribbonttr.com

Siedziba firmy

ul. Dziuplińska 2
55-220 Miłoszyce
Wrocław

Napisz do nas!