EN | DE

Jaka drukarka termotransferowa będzie najlepsza dla Twojej firmy?

Prowadzenie przedsiębiorstwa wymaga zaopatrzenia się w niezbędny do tego celu sprzęt. Firmy specjalizujące się w handlu oraz przemyśle w szczególności powinny nabyć drukarkę termiczną, bez której trudno się w obecnych czasach obejść. Czym charakteryzuje się tego typu drukarka? Jakie urządzenie będzie najlepszym wyborem dla Twojej firmy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Jak działa drukarka termotransferowa?

Drukarkę termotransferową, zwaną również termiczną, można obecnie spotkać praktycznie w każdym sklepie. Służy ona głównie do drukowania paragonów, faktur oraz samoprzylepnych etykiet na różnego rodzaju towary. Z jej pomocą powstają również wydruki badań w laboratoriach. Jaka jest zasada działania takiej drukarki? Otóż polega ona na wypalaniu specjalnego papieru przez termiczne grzałki (stąd też jej nazwa). Jej ogromną zaletą jest więc fakt, iż do pracy nie potrzebuje ona żadnego tuszu, czy tonera. Specjalny papier termiczny umiejscowiony jest pod głowicą drukującą składającą się z szeregu grzałek. Jest on powleczony termoaktywną substancją, dzięki której pod wpływem działania temperatury wypalane są na nim odpowiednie cyfry lub litery.

 

Dlaczego właśnie drukarka termotransferowa?

Drukarki termiczne to urządzenia posiadające wiele zalet.  Są to między innymi: cicha praca oraz szybkość wydruku. Ponadto drukarki termiczne mają możliwość współpracy z innymi urządzeniami, na przykład z komputerem. Ich najważniejszą zaletą jest jednak fakt, iż druk termiczny jest obecnie najtańszą metodą wydruku. Koszt ich użytkowania jest bowiem związany tylko i wyłącznie z zaopatrzeniem się w specjalny papier termiczny. Niestety jedynym kolorem, jaki można uzyskać za pomocą opisywanych drukarek jest kolor czarny. Do celów przemysłowych jest to jednak w pełni wystarczające.

 

Jak wybrać odpowiednią drukarkę termotransferową?

Tak jak w przypadku praktycznie każdego urządzenia, tak i podczas poszukiwań najlepszej drukarki termicznej, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii. Jakie parametry tego urządzenia powinno się przeanalizować? Są to przede wszystkim:

✔️ prędkość wydruku – drukarki termiczne charakteryzują się zazwyczj prędkością wydruku równą 100 mm/s. Jednak dostępne są również modele o znacznie większej wartości tego parametru.

✔️ rozdzielczość – jest to bardzo istotny parametr, gdyż świadczy o tym, jak wyraźne wydruki jest w stanie zaoferować nam dana drukarka.

✔️ panel sterowania – drukarka termiczna jest sprzętem, który jest bardzo często obsługiwany. Ponadto styczność z nią ma zazwyczaj wielu pracowników danej firmy. Dlatego też tak ważne jest, aby jej obsługa była stosunkowo prosta. Na wybór tego urządzenia powinien więc mieć wpływ intuicyjny panel sterowania.

✔️ pamięć wewnętrzna – przeznaczona jest na przechowywanie różnego rodzaju danych. Pozwala także na zapis zaprogramowanych wcześniej typów wydruków. A to zdecydowanie wpływa na jej sprawną pracę.

✔️ szerokość wydruku – określa maksymalne wymiary wydruku, jaki jest w stanie wykonać drukarka termiczna. Istnieje oczywiście możliwość drukowania obiektów o mniejszej szerokości.

✔️ możliwość współpracy z innymi urządzeniami – kolejną ważną cechą opisywanych drukarek jest możliwość ich współpracy z komputerem. Połączenie to może być realizowane na różne sposoby, w zależności od tego, czy drukarka wyposażona jest w USB, RS232, IrDA, Bluetooth, czy może Wi-Fi.

✔️ sposób zasilania – na przykład na baterie lub zasilanie sieciowe.

 

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie oferuje urządzenie. Nie wszystkie drukarki termiczne są bowiem wyposażone w funkcję wydruku etykiet, która jest bardzo przydatna w większości przedsiębiorstw. Na rynku dostępne są zarówno drukarki stacjonarne, jak i przenośne. Ta cecha również może być decydująca w niektórych przypadkach.

Podsumowując: Wybór odpowiedniej drukarki termicznej jest ściśle powiązany z osobistymi preferencjami kupującego. Dlatego też decydując się na zakup tego urządzenia dla swojej firmy, koniecznie zapoznaj się z jego parametrami.

Sprawdź również nasz artykuł: „Wszystko co musisz wiedzieć o kodach kreskowych i standardach GS1”

 

Kontakt

Zadzwoń do nas

+48 693 828 406

Napisz do nas

kontakt@ribbonttr.com

Siedziba firmy

ul. Dziuplińska 2
55-220 Miłoszyce
Wrocław

Napisz do nas!