EN | DE

Wszystko, co musisz wiedzieć o kodach kreskowych i standardach GS1

Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się nie tylko z wieloma możliwościami, poczuciem niezależności i zdolnością wpływania na istotne kwestie, ale również z bardzo dużą odpowiedzialnością. Aby firma funkcjonowała zgodnie z literą prawa, musimy mieć pewność, że wszystko to, co niezbędne, zostało właściwie uregulowane. Tylko wtedy nadzorowana przez nas działalność będzie mogła bez przeszkód się rozwijać. O czym szczególnie warto pamiętać?

Kody kreskowe – zalety i korzyści

Obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać z coraz większej liczby technologii, które wyraźnie usprawniają codzienną pracę i pozwalają tym samym osiągać lepsze wyniki i większe zyski. Jednym z takich rozwiązań są kody kreskowe, wykorzystywane w wielu branżach i firmach różnej wielkości. Dziś są już niemal niezbędne w sklepach i magazynach. Ich wdrożenie może być zarówno własną decyzją zarządu firmy, jak i wymogiem nałożonym przez przedsiębiorstwa, z którymi nawiązano współpracę biznesową.

Jakie zalety niosą ze sobą kody kreskowe? Z pewnością umożliwiają konkretną i szybką identyfikację produktów oraz gromadzenie informacji na ich temat. Mogą być umieszczane na towarach na dwa sposoby: nadrukowane bezpośrednio na opakowaniu, lub umieszczane na etykiecie naklejanej na towar. Warto podkreślić, że mogą posiadać różne wymiary, dlatego łatwo dostosujemy je do danego produktu i powierzchni opakowań, nawet jeśli są one niestandardowe.

Proste i efektowne działanie

Sedno działania kodów kreskowych jest niezwykle proste, jednak wdrożenie ich w przedsiębiorstwie wymaga już odpowiedniego przygotowania. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do GS1 z wnioskiem o członkostwo i nadanie Prefiksy GS1 firmy. Dla podmiotów zarejestrowanych w GS1 Polska jest to prefiks GS1 590.

Generowany jest również indywidualny numer przedsiębiorstwa, który w połączeniu z prefiksem tworzy całość w postaci klucza identyfikacyjnego GS1. Służy on do identyfikowania towarów, ich lokalizacji, oraz jednostek logistycznych. Następne cyfry, kolejno od siódmej do dwunastej, są właściwym numerem danego produktu, a ostatnia cyfra służy sprawdzeniu poprawności numeru.

Czym dokładnie jest GS1? To międzynarodowa organizacja z siedzibą zlokalizowaną w Brukseli i w Princeton. Jej zadaniem jest zarządzanie systemem GS1 na światową skalę, weryfikowanie jakości kodów kreskowych i doradztwo podczas wdrażania etykiet logistycznych. Polska stała się członkiem organizacji w 1990 roku. Standardy GS1 służą usprawnianiu transakcji i ułatwianiu koordynacji. Opierają się na globalnej identyfikacji, gromadzeniu informacji oraz ich współdzieleniu, co znajduje odzwierciedlenie w efektywnej współpracy z partnerami biznesowymi i poprawie wydajności procesów produkcyjnych wewnątrz firmy.

Jak dobrać kod kreskowy do rodzaju działalności?

Bardzo ważne jest dopasowanie rodzaju kodu kreskowego do charakteru świadczonych usług, lub sprzedawanych produktów. Warto kierować się kilkoma podstawowymi kryteriami, które pomogą w podjęciu najlepszej decyzji. Starając się o kod dla produktu, który po zeskanowaniu zostanie sprzedany bezpośrednio w punkcie sprzedaży, warto zacząć od wyboru symbolu EAN/UPC, który umożliwi skanowanie na całym świecie. Jeśli w naszym kodzie mają znaleźć się zmienne w postaci daty ważności, rozmiaru lub numeru seryjnego, konieczne będzie użycie kodu z symbolem GS1 2D, GS1 DataBar lub GS1 – 128. Istnieje również możliwość zawarcia w kodzie kreskowym adresu URL lub dostosowanie go do opcji skanowania z zewnętrznego opakowania przez firmę logistyczną.

Choć wdrożenie kodów kreskowych wymaga czasu i dopełnienia niezbędnych formalności, zaangażowanie się w ten projekt zdecydowanie się opłaci. Będzie inwestycją w oszczędność czasu, usprawnienie wielu procesów, również logistycznych, a co za tym idzie, pozwoli na osiągnięcie wymiernych korzyści i zysku. Nada nowoczesnego charakteru firmie i dodatkowo wzmocni jej profesjonalny odbiór wśród klientów i kontrahentów.

Sprawdź również nasz artykuł: „Jaka drukarka termotransferowa będzie najlepsza dla Twojej firmy?”

Kontakt

Zadzwoń do nas

+48 728 739 000

Napisz do nas

kontakt@ribbonttr.com

Siedziba firmy

ul. Dziuplińska 2
55-220 Miłoszyce
Wrocław

Z dumą informujemy, że jesteśmy autoryzowanym partnerem Zebry i uczestniczymy w Programie Zebra Partner Connect. (sprawdź certyfikat)

blank

Odwiedź nasz oficjalny sklep

blank