EN | DE

Kalki termotransferowe – czym są i jak działają?

Z taśmami termotransferowymi stykamy się w biurze, sklepie i przemyśle. Służą do drukowania etykiet, paragonów, wszywek i przywieszek. Mają różną szerokość i długość, a także średnicę rolki, na którą są nawinięte. W zależności od zastosowania mają inny czynnik barwiący (wosk lub żywicę). Mogą także drukować na różne kolory.

Rodzaje kalk termotransferowych – podział pod względem czynnika barwiącego

Bardzo istotne jest w tych wszystkich podziałach czynnik barwiący. Może to być wosk lub żywica. Pod tym względem będziemy mieć rozeznanie, do czego użyć konkretną folię barwiącą. Wyróżniamy więc następujące kalki termotransferowe:

  • woskową,
  • żywiczną,
  • woskowo-żywiczną.

Taśma (kalka) termotransferowa montowana jest w drukarkach różnego typu (biurowych oraz przemysłowych i półprzemysłowych). Szerokość i długość oraz średnica wałka taśmy jest uzależniona od rodzaju drukarki. Zatem dobrze jest przeczytać instrukcję obsługi i kupować odpowiednio dobraną folię barwiącą.

 

Która kalka nadaje się do papieru, a która do folii, plastiku lub tkaniny?

Na tkaninie druk musi być trwały, tak samo jak na kartach plastikowych, folii itp. Do nich użyjemy taśmy termotransferowej żywicznej. Żywica topi się w bardzo wysokiej temperaturze (100-190 stopni Celsjusza) i z tego względu odporna jest na wszelkie ścieranie i wysoką temperaturę otoczenia, czy jak w przypadku etykiet tkaninowych, temperaturę prania oraz wszelkie proszki do prania. Nadaje się ona również do zadrukowywania akrylu, etykiet foliowych PP, PET, PE, PCV, papieru matowego oraz śliskiego (powlekanego).

Taśmę termotransferową woskowo żywiczną możemy użyć do drukowania etykiet papierowych półbłyszczących oraz do niektórych tkanin. Nadają się również do etykiet matowych. Są mniej trwałe od folii termotransferowej żywicznej, ale ich druk jest trwalszy niż taśmy woskowej, która ma najmniejsze zastosowanie. Nadaje się tylko do papieru matowego, kartoników powlekanych, opakowań foliowych.

 

Jak montuje się kalkę termotransferową w drukarce biurowej?

Taśma drukująca termotransferowa zakładana jest do drukarki termotransferowej. Kalkę (taśmę) wkłada się pod pokrywę drukarki w zaznaczonym miejscu. Jej pierwszą warstwę nawija się na pustą szpulkę, umieszczoną tuż pod nią. Zakręcamy jej tylko tyle, by nie zsunęła się ze szpulki. Podczas drukowania taśma będzie automatycznie przesuwana i nawijana już jako zużyta na drugą szpulkę.

Taśma odbija na papierze i etykietach wszystkie zaprogramowane w drukarce znaki. Rolka z papierem lub etykietami umieszczona jest zwykle pod mechanizmem taśmy termotransferowej, ale w zależności od rodzaju drukarki może być również umieszczona poziomo na tej samej płaszczyźnie. Folia drukująca styka się z głowicą i nanosi odpowiednie znaki na papier.

 

W jaki sposób kalka termotransferowa nanosi druk na etykietę?

Kalka termotransferowa działa za pomocą docisku rozgrzanej głowicy, która jest umieszczona między taśmą barwiącą a rolką z pustymi etykietami. Głowica wytwarza ciepło, z powodu którego barwnik odkleja się z kalki termotransferowej i nakleja się na etykietę, tworząc wymagany druk.

Drukarki termotransferowe, które drukują za pomocą kalki termotransferowej mogą być:

  • stacjonarne, czyli potrzebują podłączenia do komputera,
  • mobilne, które mają wbudowane do systemu symbole, czcionki, ramki itp., dzięki czemu mogą się obejść bez komputera, by móc wydrukować kody kreskowe, czy etykiety z innym nadrukiem.

 

Jakie są ceny kalki termotransferowej?

Ceny są bardzo różne. Dużo zależy od metrów bieżących kalki oraz jej szerokości, a także marki drukarki i producenta. Przy taśmie termotransferowej woskowej rozbieżność cenowa jest spora, gdyż możemy ją nabyć w przedziale od około 8 zł do prawie 300 zł. Kalki woskowo żywiczne są w granicach od 20 zł do około 200 zł, natomiast żywiczne to cena od około 25 zł do 300 zł. W naszym sklepie pierwsza rolkę zamówisz bezpłatnie!

Sprawdź również nasz artykuł: „Jak wybrać taśmę termotransferową?”

 

Kontakt

Zadzwoń do nas

+48 693 828 406

Napisz do nas

kontakt@ribbonttr.com

Siedziba firmy

ul. Dziuplińska 2
55-220 Miłoszyce
Wrocław

Napisz do nas!