EN | DE

Kalki termotransferowe – niezbędne w logistyce i handlu

Wybór właściwej taśmy jest czymś niezbędnym, jeśli zależy nam na szybkim drukowaniu danych. Drukarki etykiet zazwyczaj używają taśm żywicznych, woskowych albo mieszanych. Wybór prawidłowego rodzaju ma ogromny wpływ na jakość zadruku. Pod uwagę trzeba wziąć podłoże, na którym będziemy drukować. W przypadku druku termotransferowego możliwe jest naniesienie kodów kreskowych, informacji oraz grafiki na rozmaite typy powierzchni. Są to między innymi nylon, satyna, karton, papier oraz folie PCV, PE, PET oraz PP. Kalki termotransferowe używane są w przemyśle samochodowym, farmaceutycznym, spożywczym oraz wielu innych. Można wybrać taśmy w kilkunastu kolorach tak, aby zaprojektować wymarzoną etykiety.

Dostępne rodzaje taśm termotransferowych 

Taśmy woskowe są mało odporne na działanie środków chemicznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu używane są wyłącznie w przypadku produktów o krótkim terminie ważności, nieprzekraczającym 12 miesięcy. Ponieważ materiał ten jest wyjątkowo delikatny, temperatura głowicy drukarki nie może przekroczyć określonego poziomu. Jeśli będzie zbyt wysoka, to dojdzie do uszkodzenia wosku.

Bardziej odporną alternatywą są taśmy żywiczne – doskonale radzą sobie w warunkach zewnętrznych. Jest to stosunkowo wytrzymały materiał, który służy do drukowania na papierze, wszywkach włókienniczych oraz folii. Tego typu taśmy wymagają jednak wysokiej temperatury głowicy drukarki. Jeśli potrzebujemy etykiety matowe, błyszczące, półbłyszczące lub zawieszki kartonowe, to warto sięgnąć po tak zwane taśmy mieszane, czyli woskowo-żywiczne. Cechują się większą odpornością na zarysowania, wilgoć i temperaturę niż modele woskowe. Są jednak mniej wytrzymałe w przypadku kontaktu ze środkami chemicznymi niż taśmy żywiczne. Właściwy wybór zależy więc od tego, w jakich warunkach będziemy używać wyprodukowanych etykiet. 

W jakich miejscach przydają się etykiety termotransferowe?

Najwięcej takich etykiet możemy napotkać w rozmaitych magazynach oraz centrach logistycznych. Specjalne drukarki są w stanie szybko wyprodukować duże ilości etykiet z odpornymi nadrukami. Zawarte na nich informacje nie ulegną zniszczeniu pod wpływem wilgoci, promieniowania UV oraz ścierania.

Modele termotransferowe używane są również w centrach składowania stali oraz magazynach budowlanych. Za ich pomocą oznacza się takie wyroby, które spędzają dużo czasu na zewnątrz. Są tym samym narażone na działanie warunków atmosferycznych. Etykiety termotransferowe doskonale radzą sobie w takich warunkach – nadruk pozostaje widoczny i wyraźny. Podczas procesu produkcji zostają wyposażone w warstwę silnego kleju, który umożliwia przyleganie do podłoża. Oznacza to, że są gotowe do użycia od razu po zakupie. Sprzedawane są w rolkach, które następnie należy zamocować w drukarce. Cena zależy przede wszystkim od ilości rolek oraz formatu etykiet. 

 

Jakie drukarki używane są do taśm termotransferowych?

Zadaniem drukarki etykiet jest wydruk samoprzylepnych etykiet. Jest to najpopularniejsze narzędzie służące do produkcji tego typu naklejek. Chociaż mogą mieć dowolny kształt, najczęściej spotykane są prostokątne etykiety z zaokrąglonymi rogami. Druk termotransferowy umożliwia uzyskanie różnorodnych kolorów – wystarczy, że wykorzystamy kolorową taśmę barwiącą. W przypadku druku termicznego nie ma takiej możliwości. Tego typu drukarki nie używają tonerów ani tuszu.

Modele termotransferowe wykorzystują zwyczajny papier oraz taśmę barwiącą. Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów drukarek do taśm termotransferowych. Warto zauważyć, że każda z nich obsługuje wszystkie trzy rodzaje kalek barwiących. Podczas wybierania taśmy do drukarki musimy zwrócić uwagę na średnicę gilzy. Różnica nawet kilku milimetrów może uniemożliwić poprawny zadruk. W przypadku drukarek biurowych optymalnym wyborem są taśmy na wałkach o średnicy wewnętrznej 12 mm. Zamiast zajmować się drukowaniem etykiet na własną rękę, bardziej rozsądnym wyborem jest skorzystanie z usług doświadczonej firmy.

Sprawdź również nasz artykuł: „Jak możesz zaoszczędzić wybierając odpowiednią kalkę termotransferową”

Kontakt

Zadzwoń do nas

+48 728 739 000

Napisz do nas

kontakt@ribbonttr.com

Siedziba firmy

ul. Dziuplińska 2
55-220 Miłoszyce
Wrocław

Z dumą informujemy, że jesteśmy autoryzowanym partnerem Zebry i uczestniczymy w Programie Zebra Partner Connect. (sprawdź certyfikat)

blank

Odwiedź nasz oficjalny sklep

blank