EN | DE

Różnice między drukarkami termicznymi i termotransferowymi

Metody druku termicznego są dwie, a każda z nich wykorzystuje termiczną głowicę drukującą doprowadzającą ciepło do znakowanej przez nią powierzchni. Druk termiczny wykorzystuje poddane obróbce chemicznej, wrażliwe na ciepło nośniki. Poddane obróbce chemicznej nośniki, które są bardzo wrażliwe na ciepło, są wykorzystywane przez druk termiczny. Podczas przechodzenia pod głowicą czernieją, natomiast druk termotransferowy tworzy obrazy na większości materiałów i wykorzystuje on ku temu podgrzewaną taśmę. Drukarki termiczne są bardzo dobre jeśli chodzi o np. drukowanie kodów kreskowych dzięki swojej dokładności i wysokiej jakości.

Druk termiczny – charakterystyka i zastosowanie

Ponieważ drukują bez taśmy, drukarki termiczne są urządzeniami prostymi w obsłudze. Etykiety drukowane termicznie są trwałe przez długi czas, aczkolwiek słabo wytrzymują ciepło, ścieranie czy też wystawienie na promienie słoneczne. Drukarki termiczne nie posiadają atramentu, tonera ani taśmy.

Jeśli etykieta zostanie nadmiernie wystawiona na działanie ciepła czy światła, materiał ściemni się i tekst lub kod kreskowy będą nieczytelne. Czytelność etykiet termicznych znacznie różni się w zależności od warunków użytkowania, ale technologia zapewnia wystarczającą żywotność dla wielu typowych zastosowań drukowania kodów kreskowych, w tym etykiet wysyłkowych, pokwitowań czy drukowania biletów.

Zalety druku termicznego

Druk termiczny zapewnia jakość druku i dobrą czytelność. Jest on idealny do zastosowań wymagających jedynie krótkiego okresu trwałości, więc np. jest to dobre rozwiązanie jeśli chodzi o etykiety wysyłkowe czy pokwitowania, a nie etykiety produktów. Drukarki termiczne są proste w obsłudze w porównaniu z większością innych technologii drukowania, ponieważ nie ma atramentu, tonera ani taśmy do monitorowania czy uzupełniania. Brak materiałów eksploatacyjnych do wymiany, poza materiałem do drukowania, pozwala na utrzymanie niskich kosztów użytkowania, a dzięki materiałom nadającym się do recyklingu, drukarki termiczne są przyjazne środowisku.

Drukarki termiczne są zwykle dużo trwalsze niż drukarki igłowe lub laserowe, umożliwiając niezawodne działanie w zastosowaniach przemysłowych czy  biurowych.

Ograniczenia druku termicznego

Druk termiczny jest niezwykle wrażliwy na warunki środowiskowe, takie jak ciepło i światło, a papier pozostaje aktywny chemicznie nawet po wydrukowaniu. Z tego właśnie powodu etykiety termiczne są często powlekane warstwą wierzchnią, żeby były odporne na promieniowanie UV, chemikalia i ścieranie.

Druk termotransferowy – charakterystyka i zastosowanie

Etykiety drukowane termotransferowo można łatwo rozpoznać po ostrej, błyszczącej powierzchni. Wyrazistość uzyskuje się dzięki zastosowaniu cienkiej rolki taśmy, która po podgrzaniu przez głowicę drukującą topi się na etykiecie. Atrament jest wchłaniany, dzięki czemu obraz staje się częścią nośnika, na którym jest wykonany. W połączeniu z odpowiednim nośnikiem, technologia termotransferowa jest nie tylko odporna na ciepło i wilgoć, ale także jest nieścieralna, dzięki czemu wydrukowane w ten sposób etykiety są najtrwalsze. 

Konkretny materiał etykiety i taśma muszą być dokładnie dopasowane, aby zapewnić wydajność i trwałość druku. Wybierając odpowiednią kombinację nośnika i taśmy, a także specjalne kleje, użytkownicy mogą tworzyć etykiety o wysokiej jakości, odporne na ekstremalne temperatury, promieniowanie ultrafioletowe, chemikalia i nie tylko. 

Zalety drukowania termotransferowego

Druk termotransferowy zapewnia wyraźny tekst, grafikę i kody kreskowe o wysokiej rozdzielczości, dając pewność skanowania, a stabilność obrazu jest długotrwała. Termotransfer umożliwia drukowanie partii lub pojedynczych etykiet praktycznie bez odpadów, a koszty konserwacji są niskie. Drukarki termotransferowe są niezwykle trwałe.

Wady drukowania termotransferowego

Ponieważ drukarki termotransferowe wymagają taśmy, koszty są wyższe niż w przypadku drukarek termicznych, ale to jednak termotransferowe głowice drukujące mają dłuższą żywotność niż ich termiczne odpowiedniki. Taśma termotransferowa nie nadaje się również do recyklingu.

Kontakt

Zadzwoń do nas

+48 693 828 406

Napisz do nas

kontakt@ribbonttr.com

Siedziba firmy

ul. Dziuplińska 2
55-220 Miłoszyce
Wrocław

Napisz do nas!