EN | DE

Taśmy termotransferowe podstawą tworzenia specjalistycznych etykiet

Druki termotransferowe to cyfrowa metoda, polegająca na nanoszeniu informacji na papier, plastik lub drewno albo szkło. Do prawidłowego przeprowadzenia zadruku wykorzystuje się specjalistyczne kalki, które składają się z kilku warstw i są dostępne w kilku rodzajach. Warto dodać, że kalki termotransferowe są bardzo istotne w całym procesie znakowania towarów, dlatego znajdują szerokie zastosowanie w wielu firmach i przedsiębiorstwach. Są podstawą tworzenia specjalistycznych etykiet.

Drukowanie termotransferowe – korzysta z nich coraz więcej firm

W obecnym czasie drukowanie termotransferowe jest jednym z najbardziej popularnych procesów drukowania, przede wszystkim wykorzystywany jest do zadruku etykiet identyfikacyjnych. Coraz więcej firm sięga po tą metodę, bowiem jest ona bardzo sprawna i szybka, dzięki jej zastosowaniu można tworzyć kody kreskowe, które wyróżniają się bardzo wysoką jakością, trwałością oraz duża odpornością na zarysowania, oraz zniszczenia.

Transferowy termodruk jest dużo lepszy od standardowego, tradycyjnego termodruku, ponieważ nadaje się idealnie do wszystkich rodzajów powierzchni. Jest również idealnym rozwiązaniem w przypadku materiałów, które są wrażliwe na wysoką temperaturę.

Proces drukowania – na czym polega

Proces drukowania obejmuje cztery ważne elementy w których skład wchodzą: maszyna, głowica, oraz kalka termotransferowa i materiał na który będą nanoszone informacje. Głównym zadaniem urządzenia jest przenoszenie wszystkich danych cyfrowych oraz właściwy wydruk, natomiast głowica odpowiada za stopienie warstwy taśmy, która zawiera tusz lub inne tworzywo.

Warto zaznaczyć, że taśmy termotransferowe mogą być używane tylko jeden raz, więc gdy rolka się kończy należy ją wymienić na nową. Należy pamiętać, iż na wygląd wydrukowanej etykiety ma wpływ przede wszystkim jakość posiadanego urządzenia, oraz dobór odpowiedniej kalki, jest to bardzo istotne aby dokonać właściwego wyboru, gdyż tym sposobem otrzymasz oczekiwany efekt końcowy zadruku.

Kalki mogą bazować na wosku lub żywicy, jednak przy ich użyciu trzeba pamiętać, iż każda z nich nadaje się do innego rodzaju prac i do innych materiałów, które zostaną oznakowane. Dlatego przed wyborem odpowiedniej kalki należy poznać ich działanie oraz ich najważniejsze różnice.

Dostępne rodzaje kalek i ich zastosowanie

Zdecydowanie trzeba pamiętać, iż wybór właściwych taśm termotransferowych odgrywa bardzo ważną rolę w kwestii wydruku i jakości danej etykiety, odpowiada również za jej trwałość. Bardzo często stosowane są nowoczesne urządzenia oraz najnowsze technologie, jednakże nie w każdym przypadku jest konieczne stosowanie bardzo drogich rozwiązań, ponieważ dobrym rozwiązaniem dla niektórych przedsiębiorstw może okazać się także opcja nieco tańsza. Ma to znaczenie w sytuacji kiedy znakowane produkty nie będą wystawiane oraz narażane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Takie rozwiązanie znajduje także zastosowanie w przypadku, gdy całe magazynowanie odbywa się w bezpiecznych, suchych warunkach.

 

 

Rodzaje taśm termotransferowych

W obecnym czasie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów taśm termotransferowych, w których skład wchodzą:

  • kalki woskow e– są najczęściej wybierane przez producentów, przede wszystkim ze względu na przyzwoitą cenę oraz duża trwałość. Tego rodzaju kalki znajdują zastosowanie w większości tradycyjnych zleceń, stosuje się je do znakowania na papierowych powierzchniach, są dobrym rozwiązaniem przy nanoszeniu kodów kreskowych
  • kalki żywiczne – są bardziej odporne i trwałe ze względu na wyższą jakość, znajdują szerokie zastosowanie zwłaszcza podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć oraz nadmierne nasłonecznienie
  • kalki woskowo-żywiczne – warto zaznaczyć iż jest to bardzo dobre połączenie, które podczas pracy pozwala uzyskać to co najlepsze, taśmy są uniwersalne i stosuje się je praktycznie w każdym przedsiębiorstwie. Dużą zaletą jest fakt, iż efekt jest trwały a jednocześnie nie zbyt kosztowny.

Taśmy termotransferowe w znacznym stopniu usprawniły proces nanoszenia informacji na produkty. Ich szeroki asortyment sprawi, iż każda firma znajdzie tutaj odpowiedni produkt dla siebie!

Sprawdź również nasz artykuł: „Kalki termotransferowe – czym są i jak działają?”

 

Kontakt

Zadzwoń do nas

+48 693 828 406

Napisz do nas

kontakt@ribbonttr.com

Siedziba firmy

ul. Dziuplińska 2
55-220 Miłoszyce
Wrocław

Napisz do nas!