EN | DE

Wysoka jakość etykiet drogą do sukcesu i zadowolenia klienta

Jeszcze kilkanaście lat temu do etykiet nie przykładano aż takiej uwagi, gdyż firmy nie były zobowiązane tyloma obowiązkami informacyjnymi, a i sama świadomość klientów nie była jeszcze tak duża. Przede wszystkim liczyły się zatem cena i opakowanie, które wciąż odgrywają niebagatelną rolę przy decyzjach zakupowych. Od kilku lat widać jednak rosnącą tendencję do coraz bardziej racjonalnych i świadomych zakupów, w związku z czym etykiety stają się bardzo ważne, a ich dopracowanie jest wręcz niezbędne. Czemu mogą się one przyczyniać do sukcesu firmy i jak wpływają na zadowolenie klienta? 

Dlaczego etykiety stały się tak ważne? 

Nie od dziś wiadomo, że front opakowań oraz ich kolorystyka, muszą być bardzo starannie dopasowane. Specjaliści od marketingu projektują je z myślą o konkretnych klientach, chcąc przykuć ich wzrok i wzbudzić zainteresowanie produktem. Obecnie coraz mniej osób kieruje się jednak tylko takimi aspektami – konsumenci sięgają po atrakcyjny wizualnie asortyment, lecz przed jego zakupem, dokładnie przeglądają zwykle etykiety w poszukiwaniu stosownej treści. Dotyczy to szczególnie branży spożywczej, gdzie etykiety są wręcz kluczowym elementem. Stało się to szczególnie ważne wraz z wprowadzeniem przez Unię Europejską ujednoliconych treści etykiet, dzięki czemu spełniają one wymogi dotyczące praw konsumentów. Mają być one nieusuwalne i dobrze osadzone, więc bardzo ważny jest wybór etykiet o dobrej jakości.

Obostrzenia dotyczą też samej treści, która po pierwsze ma być czytelna i zrozumiała. Nawet na najmniejszych oznakowaniach muszą się znaleźć informacje o nazwie, zawartości netto, przydatność do spożycia czy ewentualnych alergenach. Na większych etykietach wymaga się też szczegółowego składu i wartości odżywczych, informacji o przechowywaniu i użyciu czy adresu producenta, a przy alkoholach także kraju pochodzenia i objętości. Poza wymaganymi elementami, wielu producentów decyduje się również na informacje o udziale poszczególnych składników odżywczych produktu w dziennej referencyjnej dawce spożycia czy wpływie takich produktów na tworzenie zbilansowanej diety.

Rosnąca świadomość konsumentów

Obecnie panuje duża świadomość społeczna, odzwierciedlająca się również w ekologicznej postawie konsumentów oraz tym, iż coraz więcej chce osób chce się odżywiać w zdrowy sposób. Z tego względu sami klienci są też bardzo wymagający i to w różnych branżach – nie zadowalają ich obecnie zdawkowe informacje, gdyż oczekują, iż na etykiecie znajdą większość pożądanych informacji.

Ta świadomość wzrosła wraz z prawnym obowiązkiem nałożonym na producentów, ale także licznymi kampaniami informacyjnymi, które kładły nacisk na to, żeby konsumenci zwracali uwagę na jakość kupowanych produktów. Tym samym w procesie sprzedażowym etykieta odgrywa obecnie równie ważną rolę jak cena czy opakowanie – jej staranne przygotowanie powinno być zatem jednym z priorytetów każdej firmy, która oczekuje zadowolenia swoich klientów. Warto sięgać zatem po etykiety o dobrej jakości wykonania i przygotowywać same treści z myślą o starannym i rzetelnym informowaniu konsumentów.

Dodatkowe narzędzie perswazji

Należy mieć na uwadze, że etykiety są dla firm nie tylko środkiem informacyjnym, który ma wpływać na zadowolenie klienta, ale mogą być przy okazji subtelnym elementem perswazyjnym. Rosnące wymagania konsumentów nie stanowią problemu do firm oferujących dobrej jakości produkty. W takiej sytuacji na etykiecie poza podstawowymi informacjami, warto zamieścić dodatkowe treści, które zaspokoją potrzeby dociekliwych nabywców. Mogą to być szczegółowe specyfikacje, czy w przypadku produktów spożywczych dokładne informacje o wartościach odżywczych oraz wpływie produktów na kształtowanie zbilansowanej diety. Nie sposób zatem przecenić rolę etykiety – słabej jakości i źle przygotowana, jedynie odstraszy odbiorcę. Z kolei przy wysokiej jakości i dużej wartości informacyjnej, dodatkowo zachęci konsumenta do zakupu i może w wymierny sposób wpływać na samą sprzedaż.

Sprawdź również nasz artykuł: „Dlaczego warto zainwestować w odpowiednie etykiety?”

Kontakt

Zadzwoń do nas

+48 728 739 000

Napisz do nas

kontakt@ribbonttr.com

Siedziba firmy

ul. Dziuplińska 2
55-220 Miłoszyce
Wrocław

Z dumą informujemy, że jesteśmy autoryzowanym partnerem Zebry i uczestniczymy w Programie Zebra Partner Connect. (sprawdź certyfikat)

blank

Odwiedź nasz oficjalny sklep

blank